top of page

İstiridye Mantarı Sarım Evresi Yetiştiriciliği ve Ortam Şartları

Bu yazımızda istiridye mantarı kompostu - deneme kiti satın alanlar ve misel (tohum) alarak kendi kompostunu oluşturanlar için ortam şartlarının ne olması gerektiği ve bunları ev ortamında amatör olarak en kolay nasıl sağlayacakları konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Kompost size ilk ulaştığında veya siz saman ve misel ile kendi kompostunuzu yaptığınızda bu kompost henüz sarımını tamamlamamıştır. Dolayısıyla sizin aşağıda yazan 4 şartı sağlayarak kompostun sarmasını yani beyazlamasını beklemeniz gerekir.


SARIM EVRESİNDE YAPILACAKLAR:

  1. 24 Saat karanlık olacak bir yere koyun (Nemli bir yer olmalı)

  2. Odanın nem oranı %70-%75 civarında olmalıdır. Odanın nem oranını arttırmak için yere kaplar içerisinde su koyun veya yere su dökmek mümkün ise yere su dökün. Kompostların üzerine su değmemesi oldukça önemli eğer değerse yeşil küf oluşma ihtimali söz konusu olur.

  3. Sıcaklık 17-22 derece aralığında olmalıdır.

  4. Sarım evresinde odayı ilk 8 gün hiç havalandırmayın 8. günden sonra günde 2 saat havandırmaya başlayın.

NOT: tüm bu nem ve sıcaklığı ölçmek için mutlaka bir nem sıcaklık ölçer cihazınız olmalı yoksa tam olarak bu değerleri bilmek mümkün değildir.

NOT: Kompostları koyduğunuz yer temiz olmalıdır. Koyacağınız yer gözünüze temiz gibi görünse bile (toz toprak kum olmasa bile) yine de komposta zarar verebilecek bakteri barınıyor olabilir. Bu yüzden koyacağınız, yeri çamaşır suyu ile yıkayın ve durulayın.


Sarım Evresi Sonunda (Sonuç Olarak):

Yaklaşık 15-25 gün arasında kompost beyazlar, Ardından yapmanız gereken beyazlamış (sarmış) kompost için gerekli ortam şartlarını sağlamaktır . Bu şartlar 2. sayfadadırBu resim sarmış bir kompostun görüntüsüdür. Bir kompost ne kadar beyazsa o kadar iyi sarmış demektir.


Bu yazımızda kompostun sarım evresini nasıl geçirmesi gerektiğini ve ortam şartlarının nasıl olması gerektiği konusunda bilgi verdik. Bir sonraki yazımızda sarım evresinden sonra ne yapılması gerektiği konusunu değerlendireceğiz. Herkese iyi üretimler.779 görüntüleme0 yorum