top of page

REISHI MANTARI KOMPOSTU

Bir mantar kompostunun amacı, mantar miselleri (tohumları) için nemli, besin açısından zengin, gelişebileceği bir ortam sağlamaktır. Reishi mantarları tükettikleri besin maddeleri konusunda seçicidir. Sert ağaçları tercih ederler, bu nedenle onları kütük veya sert ağaç talaş blokları üzerinde yetiştirmeniz gerekir.

Torbalarda veya kaplarda reishi mantarları yetiştirirken, sert ağaç peletleri veya talaş iyi seçenektir ve eğer alabilirseniz meşe en iyisidir. Misel için ekstra besin sağlamak amacıyla sert ağaç peletlerine ya da talaşına yulaf veya buğday kepeği eklemek iyi olacaktır. Bazı yetiştiriciler, daha da yüksek verim için nem tutucu özelliğinden dolayı, alt tabaka karışımına alçıtaşı ve kalsiyum karbonat ekler, ancak bu isteğe bağlıdır.


Reishi'yi kütüklerde yetiştirmeyi seçerseniz, çeşitli ağaçlar kullanabilirsiniz. Şeker akçaağaç, sığla, kırmızı akçaağaç, gümüş akçaağaç veya meşe, çoğu reishi türü için idealdir.Reishi mantarları hem yüksek hem de düşük CO2 seviyelerini tolere edebilir ve bu mantarı torbalar, kovalar, kavanozlar ve diğer geri dönüştürülmüş kaplar dahil olmak üzere çeşitli kaplarda yetiştirebilirsiniz.
Yeni blog yazıları için TAKİPTE KALINIZ

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör