top of page

PEMBE İSTİRİDYE MANTARI - GENEL BİLGİ

Bilimsel Adı: Pleurotus Djamor

Pembe İstiridye Mantarı, adından da anlaşıldığı üzere, erken dönemde, canlı pembe bir renge sahiptir. Büyüdükçe ve yaşlanmaya başladıkça rengi açılmaya ve beyaza doğru dönmeye başlar. Pişirildiklerinde renklerini kaybederler. Renkleri çiğ olduğunda yoğun pembe, pişmeye başladığında altın sarısı, daha sonra tamamen pişirildiğinde turuncu kahverengi bir renge dönüşür.

Mantarın şekli, Pleurotus türlerinde olduğu gibi yaprak şeklindedir. Genellikle kümeler halinde büyür.

Mantar, yetiştirme koşullarına bağlı olarak oldukça kalın ve etli ya da narin ve ince olabilir.Doğal Yaşam Alanı: Ilık bölgeleri ve yüksek nemi tercih eden tropikal bir mantardır. Doğal ortamında tropikal sert ağaçlarda yetişir. Asya'da yaygın olarak yetiştirilmektedir.


Lezzet / Tat: Süpermarkette bulmaya alıştığımız beyaz şapkalı kültür mantarına göre çok daha zengin ve daha derin bir tada sahiptir.


Besin değerleri: Çok iyi bir protein, lif, potasyum, B6 vitamini, D vitamini ve folat kaynağıdır. Karbonhidrat, yağ, şeker, nişasta ve kalori bakımından düşük değerlere sahiptir. Vegan ve vejetaryen beslenme tipi için çok iyi bir alternatiftir. Arterlerde plak oluşumunu önleyerek kardiyovasküler hastalıkları azaltabilen bir antioksidan olan ergotioneinin en iyi kaynaklarından biridir.


Pişirme: Etli dokusu ile lezzetli bir mantardır. Renkleri nedeniyle inanılmaz görünürler ancak pişirirken renklerinin çoğunu kaybederler. Diğer sebzelerle sotelenebilir, makarnalara veya çorbalara eklenebilir, beyaz soslar ve risotto da kullanılabilirler. Etli dokuları nedeniyle bu türün pişmesi için yaklaşık 20 dakikaya ihtiyaç vardır. İyi pişirilmezse acı olabilir. Pastırma veya jambon tipi lezzete sahiptir ve bu lezzetler pişirildikçe yoğunlaşır. Sahte kalamar lezzeti elde etmek için una bulanıp kızartılabilir.


Yetiştirme zorluğu: Kolay.

Ancak oldukça narin bir yapıya sahip olduğundan raf ömrü kısadır ve kısa zamanda tüketilmesi gerekir.
166 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page