top of page

KORDİSEPS (CODRYCEPS) MANTARININ FAYDALARI

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2021

Kordiseps mantarı Geleneksel Çin Tıbbında yüzyıllardır yorgunluk, böbrek hastalıkları ve düşük cinsel dürtü tedavisinde kullanılmaktadır. Kordiseps özü içeren gıda takviyeleri iddia edilen birçok sağlık yararı nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir.


Bununla birlikte, bilimsel araştırmanın henüz hayvan veya laboratuar çalışmaları ile sınırlıdır, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda insanlar üzerindeki etkileri hakkında kesin sonuçlar yayınlayamamaktadırlar. Ancak potansiyel sağlık yararları ve Çin tıbbında da yüzyıllardır kullanılıyor olması umut vericidir.Bu yazıda, bilimsel verilere dayanılarak kordiseps mantarının 6 faydası üzerinde duracağız.


  1. Kordisepsin, eğitimli ve profesyonel sporcularda değil ama yaşlı ve genç erişkinlerde egzersiz performansı ölçümlerini iyileştirdiği görülmüştür.

  2. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, Kordiseps'in yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor. Bu bulgular umut verici olsa da, insanlar için geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

  3. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kordisepsin kanseri tedavi etmeye ve kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olma potansiyeline sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu etkiler insanlar üzerinde henüz kanıtlanmamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  4. Kronik olarak yüksek kan şekeri seviyeleri, kontrolsüz diyabetli kişilerde yaygındır ve ciddi sağlık etkileri olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, Kordiseps'in diyabet tedavisinde potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir.

  5. Kordiseps, aritmileri önlemeye, trigliserit ve "kötü" LDL kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

  6. Araştırmalar, Kordiseps'in hayvanlarda inflamatuar belirteçleri azalttığını gösteriyor. Bununla birlikte, insanlarda iltihaplanma üzerindeki etkileri bilinmemektedir.
474 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page