top of page

ENOKİ MANTARI GENEL BİLGİ

Mantar sever misiniz? Enoki mantarını daha önce hiç denediniz mi? Enoki mantarları Japon, Çin ve Kore mutfaklarında popüler olan, uzun beyaz sapları ve küçük narin şapkaları olan, soğuk havayı seven mantarlardandır. Hafif tatlı meyvemsi bir tada ve çıtır bir dokuya sahiptir. Genellikle kümeler halinde satılırlar.


Çorbalarda, güveçlerde, tavada kızartmalarda, ramen gibi erişte yemeklerinin yanı sıra omlet, pirinç yemekleri, suşi, Çin böreği ve körilerde pişirmesi kolay ve hızlıdır. Isırık büyüklüğündeki enoki mantar demetleri bazen pastırmaya sarılır, ızgarada pişirilir ve ardından baharatlı bir sosta servis edilir. Salatalarda taze olarak da servis edilebilirler.


Soğuk havayı seven neredeyse tek mantar türü olduğundan "kış mantarı" olarak da isimlendirilmektedir. Enoki mantarı protein, lifi, amino asitler, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir. Yenilebilir mantarlardan daha fazlası olan enokiler, besin değerleri ve tedavi edici faydaları sayesinde tıbbi mantarlar olarak da kabul edilir.


Doğada kendiliğinden yetişen enoki tipik olarak daha kalın bir gövdeyle daha çok kahverengi veya altın rengine sahipken, kültür ortamında yetiştirilen enoki çok ince saplı süt beyazı bir renk tonu bulunur.
Enoki mantarları, çekici lezzetlerinin yanı sıra, beyin fonksiyonlarının her yönü için gerekli olan ve gıdayı enerjiye dönüştüren B vitaminleri ni içeren iyi bir besin kaynağıdır.


Bir fincan çiğ enoki mantarında 24 kalori, 1,7 gram protein, 1,8 gram diyet lifi ve önerilen günlük B3 vitamini (niasin) alımının yaklaşık %30'u ve B5 vitamininin %17,56'sı bulunur. Aynı zamanda önerilen D vitamininin %20'sine ve ayrıca proteinin yapı taşları olan bir dizi amino asit içerir.

124 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör