top of page

SIVI MİSEL NEDİR?

Sıvı misel, sterilize edilmiş besleyici bir sıvı karışımın içinde bulunan mantar miselidir. Sterlize edilmiş tahılların aşılanması için kullanılır. Aşılama yapılmış olan bu tahıllardan kendi katı miselinizi elde edebilirsiniz. Yani kısacası sıvı mantar miseli, kompost yapımında kullanacağınız kendi katı miselinizi üretmek için kullanılır.


Sıvı misel, steril şırıngaların içinde muhafaza edildiği için, steril tahıla aşılama yaparken, eğer aşılama ortamında temiz havayı sağlamış iseniz, kontaminasyon riski neredeyse hiç olmayacaktır.


Sıvı misel ortamı, su ve birkaç spesifik besleyici maddenin steril karışımından oluşur. Bu besleyici karışım mantar misellerinin gelişimine olanak sağlar.


Sıvı mantar miseli buzdolabında +4 derecede saklanır. Bunun istisnası pembe istiridye mantarının sıvı miseli, +5 derecenin altında ölür. Bu nedenle oda sıcaklığında saklanmalıdır. Sıvı kültürlerin düşük sıcaklıkta saklanması miselyumun büyümesini ve metabolizmasını yavaşlatır, bu da uzun süreli depolanmasına olanak tanır.Mantar yetiştirmek için sıvı misel kullanmak kendinizi bir hobiciden çok bir bilim adamı veya mikolog gibi hissetmenizi sağlayabilir. Sitemizde dünyada en çok tüketilen, en popüler olan gerek yenilebilir gerekse tıbbi amaçlarla kullanılan çok sayıda mantar türünün sıvı kültürlerini bulabilirsiniz. Siparişiniz ile birlikte size sıvı mantar kültüründen kendi katı miselinizi nasıl üreteceğiniz konusunda detaylı bilgiyi içeren bir broşür gönderilmektedir. Mantar dünyasına, sürecin başından dahil olmaya ve muhteşem gelişimlerini gün ve gün izlemeye hoşgeldiniz.73 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page