top of page

REISHI MANTARI YETİŞTİRMEK NE KADAR SÜRER?

Reishi mantarlarını nasıl ve nerede yetiştirdiğiniz, büyümelerinin ne kadar süreceğini belirler. Reishi mantarlarının kütüklerde yetiştirilmesi, torbalarda veya kaplarda yetiştirilmelerinden daha uzun sürer.


İç mekanda veya dışarıda talaş kullanarak yapmış olduğunuz kompost bloğunda reishi yetiştirmeyi deneyin. Substratı (kompostu) aşıladığınız andan yaklaşık sekiz hafta sonra taze reishinizi hasat edebilirsiniz.


Meyve verme en uzun aşamadır ve reishi mantarlarının, pinlerinin ilk göründüğü andan itibaren olgunluğa erişmesi altı hafta kadar sürebilir. Ancak, kolonizasyon nispeten hızlıdır. Miselin bir talaş bloğunu tamamen kolonize etmesi genellikle 7 ila 14 gün sürer.Ancak, kütüklerde reishi yetiştirmeyi seçerseniz, kolonizasyon çok daha uzun sürer, reishi'nizin meyve vermeye başlaması 9 ila 12 ay sürer. Ek olarak, kütüklerinizin çapı ne kadar büyük olursa, kolonizasyon o kadar uzun sürer.


Sıcaklık ve yetiştirme koşulları, reishi yetiştirmenin ne kadar sürdüğü konusunda da rol oynar. Soğuk hava süreci yavaşlatabilir.


Yeni blog yazıları için TAKİPTE KALINIZ

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör