top of page

KIRMIZI REİSHİ MANTARI NEDİR, NEYE BENZER?

Reishi mantarı, boynuz formu oluşumuna neden olan yüksek CO2 ortamında yetiştirilmedikçe doğada ağaç gövdelerinde ve kütüklerinde yatay olarak büyüyen "yelpaze" formunda bir mantardır. Çok gözeneklidir ve doğal olarak ölü veya ölmekte olan sert ağaçların kenarlarında oluşur.


Dünya çapında yaklaşık 80 farklı Ganoderma lucidum türü vardır ve bunların birkaç farklı adı vardır. Batıda en popüler isimi reishidir.

2000 yılı aşkın bir süredir insanların bu mantarları kullandığı uzakdoğuda, farklı adlarla da anılmaktadır.. En yaygın olanı lingzhi veya ölümsüzlük mantarıdır.


Başlangıçta reishi, boynuz adı verilen ince parmak benzeri saplar olarak gelişir. Bunlar, büyüyen uçta sarı, ten rengi ve beyaz olan koyu kırmızı ila pas-kahverengi renktedir. En yaygın olanı kırmızı/turuncu olmak üzere çeşitli renklerde olabilir.

Olgun reishi, yelpaze şeklinde düzleşir ve kapağın kenarına doğru turuncu, sarı ve beyaza açılan parlak, koyu kırmızı bir gövdeye sahiptir.Reishi mantarlarının solungaçları yoktur, bunun yerine kahverengi sporların salındığı gözenekler vardır.


Genç reishi mantarları ıslak cilalı parlak bir görünüme sahiptir. Yaşlandıkça, solma ve donuk kahverengimsi bir renk alma eğilimindedir.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör